Strona główna/Aktualności/RAPująca literatura

RAPująca literatura

10 Czerwca 2022
8 czerwca w Kopalni Kultury wystąpiły dzieci oraz młodzież biorące udział w programie z dotacji MKiDN: "(F)RAPująca literatura!". Były to warszaty między innymi z zawodowymi raperami, którzy pokazali jak bawić się dźwiękiem, głosem, a przede wszystkim jak oddychać podczas śpiewania.
5-latki z Przedszkola nr 5, 6-latki i grupa integracyjna z Przedszkola nr 7 oraz uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi mieli do wykonania trudne zadanie: zarapować baśnie. Klasyczne baśnie przerobiliśmy na piosenki hiphopowe. Teksty - zgodnie z zasadami tworzenia tego typu utworów miały 16 wersów i 13 sylab w linijce.
Jako pierwsze wystąpiły 5-latki z Przedszkola nr 5. Zaśpiewały one piosenkę o "Czterech muzykantach z Bremy". Używając rymów wielokrotnych, gier słownych i rytmu udowodniły, że najlepiej śpiewa się z przyjaciółmi, a muzyką można pokonać nawet groźną bandę zbójów.
Następnie mali artyści z Przedszkola nr 7 zaśpiewali piosenkę o "Zajączku sprawiedliwym", który uratował Maćka przed niedźwiedziem. Dzięki niej dowiedzieliśmy się jak mądrze pomagać i jednocześnie nie oczekiwać nagordy za swoją dobroć. 6-latki świetnie wykorzystały technikę scat i flow.
Koncert zakończył występ młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych, która zaśpiewała piosenkę "Gęsi". Przy nieco wolniejszej muzyce zrobiło się romantycznie. Prawdziwej miłości nie zaszkodziły zaklęcia i rozłąka. Zmiany tempa rapowania, wykorzystanie schematu intro i flow wzmocniły puentę piosenki.
Po tak pięknych występach nadszedł czas na podziękowania: obecnym na widowni rodzicom, którzy ćwiczyli teksty ze swoimi pociechami, a także wychowawczyniom i nauczycielkom. Nie zabrakło też drobnych upominków dla młodych artystów. A wszystko to w akompaniamencie braw widowni.
 
do góry
Witamy Państwa na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również na naszego Facebook'a (klik)